1. Kategorie : Stare czasopisma / Old magazines / Alte Zeitungen > Pozostałe czasopisma
 
Aukcja
Wyświetleń: 680 

S2-1623 WIEM WSZYSTKO 9 SIERPNIA 1936 NR 29 - PRECZ z KONKORDATEM, PRECZ z KOMUNĄ (numer gda000018972)

Na pierwszej stronie bardzo interesujący artykuł, dotyczący spraw, które i dziś budzą ostre spory: "WASAL RZYMU - Wszystkie prawie narody świata pod tym względem wyemancypowały się niemal zupełnie, co im nie przeszkadza hołdować w dalszym ciągu idei chrystianizmu, a jedynie Polska jest ciągle rzymskim wasalem...". Numer pochodzi z kolekcji, w której troskliwie obchodzono się z gazetami. Widać jednak wyraźnie, że TEN NUMER był czytany dziesiątki razy. Świadczy to jakoś o jego wartości poznawczej.

  Cena   35,00 zł
  Do końca aukcji   Zamknięta
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   g_d_a
Warunki sprzedaży
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
  Typ aukcji   Bez automatu
  Liczba dostępnych sztuk   0
Oznaczenia gradingowe stosowane przez GDA

Jak zlecić fotograding?

Warunki sprzedaży, dane do przelewu

WIEM WSZYSTKO - 3 STYCZNIA 1937 NR 1
Tygodnik ukazujący się od 1936 roku. Redaktor: Henryk Sieciński, wydawca: Wilhelm Tokarzewski. Adres redakcji w mieszkaniu prywatnym: Warszawa, Królewska 35 m. 20. W Internecie brak jakichkolwiek śladów po tym wydawnictwie, jak również nie ma żadnych informacji o osobach redaktora i wydawcy. Zapewne można by dowiedzieć się czegoś więcej, odwiedzając największe polskie biblioteki, ale handlując starzyzną nie można poświęcać całych dni na opisanie kilku przedmiotów wartych w sumie kilkadziesiąt złotych. Rachunek ekonomiczny jest nieubłagany :( Sądząc z treści dwóch numerów, było to czasopismo niezależne, zarazem antykomunistyczne i antyklerykalne, lecz nie antyreligijne. "Tropiciel afer". Niewątpliwa rzadkość w kolekcjach polskich czasopism! Trudno ocenić, na ile rzetelne były informacje zawarte w WW, nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że tygodnik ten wyprzedzał swoją epokę, wykazując podobieństwo do dziennikarstwa z przełomu XX i XXI wieku.

W numerze między innymi:
Sutanna, czy rubaszka? - Polska w cęgach czerwono-czarnych międzynarodówek.
Nowy sukces!
Polskie Radjo boi się dobrych słuchowisk.
Czy reklamujemy "Grom", czy panią Konsulową?
Nieslawa pani Sławskiej - Porażka "prymabaleriny Opery Warszawskiej
Wchodzimy w podziemia gangu asekuracyjnego stolicy
Tajemnice Głównego Urzędu Miar

Nasz komentarz:
Na pierwszej stronie bardzo interesujący artykuł, dotyczący spraw, które i dziś budzą ostre spory: WASAL RZYMU - Wszystkie prawie narody świata pod tym względem wyemancypowały się niemal zupełnie, co im nie przeszkadza hołdować w dalszym ciągu idei chrystianizmu, a jedynie Polska jest ciągle rzymskim wasalem... (cytat). W dalszej części artykułu autor broni religii jako takiej, stawiając tezę, że o ile Kościół Katolicki na przestrzeni dziejów szkodził Polsce, o tyle chrześcijaństwo Polskę wzmacnia. Można zgadzać się lub nie, ale w każdym wypadku warto poznać... Numer pochodzi z kolekcji, w której troskliwie obchodzono się z gazetami. Widać jednak wyraźnie, że TEN NUMER był czytany dziesiątki razy. Świadczy to jakoś o jego wartości poznawczej.

Wymiary - objętość - stan:
Około 31 x 40 cm - 6 stron. Stan przeciętny: zażółcenia, zabrudzenia, rozdarcia i przetarcia do kilku centymetrów, jednak bez szkody dla tekstu.