1. Kategorie : Stare czasopisma / Old magazines / Alte Zeitungen > Robotnik
 
Aukcja
Wyświetleń: 961 

S2-1626 ROBOTNIK (OSÓBKI-MORAWSKIEGO) ŁÓDŹ 31 MARCA 1945 NR 78 (108) (numer gda000018990)

Triumfalne Wielkanoce. Sztandary polskie w Gdańsku. Zagłębie Ruhry odcięte od reszty Niemiec. Umowy zbiorowe w przemyśle łódzkim. Z księgi win "Volksdeutschów". Niemcy w zwierciadle fraszki polskiej.

  Cena   18,00 zł
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   g_d_a
Warunki sprzedaży
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
  Typ aukcji   Bez automatu
  Liczba dostępnych sztuk   1
Bez automatu

Przedmiot wystawiony w kilku sklepach lub serwisach. Jeżeli chcesz go kupić, kliknij na przycisk poniżej. Jeżeli przedmiot jest jeszcze dostępny, staniesz się jego nabywcą.

Oznaczenia gradingowe stosowane przez GDA

Jak zlecić fotograding?

Warunki sprzedaży, dane do przelewu

ROBOTNIK (OSÓBKI-MORAWSKIEGO) - ŁÓDŹ 31 MARCA 1945 NR 78 (108)
Nie ma drugiej polskiej gazety, która miałaby historię tak skomplikowaną jak "Robotnik". Owszem, wśród polskich czasopism często występują mniej lub bardziej przypadkowe zbieżności nazw. W przypadku "Robotnika" mamy jednak do czynienia ze świadomym odwoływaniem się przez bardzo różnych wydawców do jednej i tej samej tradycji. Istnieją "Robotniki" konspiracyjne i "Robotniki" wydawane jawnie, są "Robotniki" pro- i antykomunistyczne, są "Robotniki" krajowe i emigracyjne, są "Robotniki" powstańcze... Nierzadko w jednym czasie wydawano kilka bardzo różnych "Robotników". Większość z charakterystyczną secesyjną winietką zaprojektowaną w roku 1903. Zbiór zawierający po jednym numerze każdego "Robotnika" byłby już bogatą, ciekawą i cenną kolekcją.
Pierwszy numer "Robotnika" ukazał się w Warszawie 12 lipca 1894 roku pod redakcją Jana Stróżeckiego. Po aresztowaniu Stróżeckiego (już latem 1894 roku) redaktorem został Józef Piłsudski wydający Robotnika w Lipniszkach, a potem w Wilnie. Gdy nie drukowano Robotnika w kraju, gazetę o tej samej nazwie wydano w Londynie. Od 1899 roku drukowano Robotnika w Łodzi. 22 lutego 1900 roku drukarnia została wykryta przez policję. Po zlikwidowaniu drukarni i aresztowaniu Piłsudskiego znów drukowano Robotnika w Londynie. Potem w Kijowie i Rydze. Od 1904 roku w Warszawie i Krakowie (przedruk warszawskiego). Po rozłamie 1906 roku obie frakcje wydawały Robotnika. Robotnik PPS-Lewicy wychodził do 1918 roku, a równolegle ukazywał się na przemian nielegalnie i legalnie "Robotnik" Frakcji Rewolucyjnej. Od 1919 do 1939 roku "Robotnik" ukazywał się jako dziennik. Był gazetą, która doczekała się w 20-leciu międzywojennym kilkuset konfiskat (rekord - około 500 skonfiskowanych numerów). Od stycznia 1943 do lipca 1944 ukazywał się konspiracyjny "Robotnik w walce". 18 czerwca 1944 roku ukazał się Robotnik PPS-WRN. W Powstaniu Warszawskim Robotnik ukazywał się od 2 sierpnia do 4 października (sic! jeszcze po kapitulacji). Od 1940 do 1990 roku wydawano "Robotniki" na emigracji: "Robotnik w walce" (Paryż), "Robotnik Polski" (Nowy York), "Robotnik w Italii". W latach 1944-1948 w kraju wychodził "Robotnik" Osóbki-Morawskiego w Lublinie, potem w Łodzi a na końcu w Warszawie. W latach 1977-1981 ukazywał się Robotnik KSS-KOR będący dwutygodnikiem. Od lutego 1983 do 1990 ukazywał się konspiracyjny Robotnik "Pismo członków MRKS", często w kilku regionalnych wersjach. 1 maja 1986 roku ukazał się "wielkonakładowy" numer ulotkowy Robotnika MRKS - rozrzucono 50 tysięcy egzemplarzy. Jako pismo PPS "Robotnik" ukazywał się nieregularnie od 1990 do 2003 roku.


W numerze między innymi:
Triumfalne Wielkanoce.
Sztandary polskie w Gdańsku.
Zagłębie Ruhry odcięte od reszty Niemiec.
Umowy zbiorowe w przemyśle łódzkim.
Z księgi win "Volksdeutschów".
Niemcy w zwierciadle fraszki polskiej.

Nasz komentarz:
Treść raczej standardowa. Ważniejsze, że jest to "Robotnik". Jeżeli ktoś chce zebrać wszystkie mutacje "Robotnika", to i łódzkiego "Osóbkę-Morawskiego" powinien włączyć do kolekcji. Po samym stanie zachowania oferowanego numeru widać, że nikt go nigdy nie czytał, a jedynie po prostu MIAŁ :)

Wymiary - objętość - stan:
Około 35 x 48 cm - 4 strony. Stan prawie idealny, lekkie równomierne zażółcenie, drobne wady druku. Piękny egzemplarz.