1. Kategorie : Prezentacje / Not for sale > Aukcje numizmatyczne WDA i GDA > Aukcja 1 > Nowożytne monety polskie > Stanisław August Poniatowski 1764-1795
 
Aukcja
Wyświetleń: 892 

A1-0285 PÓŁTALAR PRÓBNY - 1771 (numer gda000004640)

Półtalar próbny - 1771. Późniejsza odbitka oryginalnych stempli. Głowa króla zwrócona w prawo, wokoło napis: STANISLAUS AUGUSTUS.D.G.REX POLON.M.D.LITU / Piec menniczy, u góry napis: VINCIT FRAUDEM , w odcinku data: 1771. Mennica: Warszawa. Plage 473. Tyszkiewicz 18 ( w przeciwieństwie do mniejszych nominałów, Tyszkiewicz nie rozróżnia w wycenie starych i nowych odbitek póltalarów i talarów ) Berezowski 386 - 50zł ( wycena dla starych odbitek ) 20.Aukcja WCN 563 ( ten sam egzemplarz ) cena uzyskana 4450zł + 10% H.Czapski 3130 R4 ( lecz tam egzemplarz poprawnej wagi - 10,18g ). Stan: 2. Czytelne najbardziej wypukłe szczegóły, połysk w tle i lekko matowy rysunek, w zagłębieniach złocista patyna. W tle ślady czyszczenia stempla w formie drobnych wypukłych rysek.

  Cena  
  Do końca aukcji   Bez terminu
Dodaj do obserwowanych aukcji
  Sprzedający   archiwum_wg
      Pokaż przedmioty sprzedającego
Zadaj pytanie sprzedającemu
Wyślij e-mail do sprzedającego bez zalogowania
g_d_a@interia.pl
  Typ aukcji   Prezentacja
  Liczba dostępnych sztuk  
Prezentacja

Ta strona służy wyłącznie prezentacji
i nie zawiera oferty handlowej.



www.wda.net.pl

www.gedea.pl


informacje o tym archiwum


A1 0285

2 000,-

3 400,-


Powiększenie - Click picture to enlarge


Czyste srebro ( Ag )
Średnica: 33 mm
Waga: 15,51 g
NOWOŻYTNE MONETY POLSKIE
STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI ( 1764 - 1795 )

Półtalar próbny - 1771

Późniejsza odbitka oryginalnych stempli

Awers:
Głowa króla zwrócona w prawo, wokoło napis:
STANISLAUS AUGUSTUS.D.G.REX POLON.M.D.LITU

Rewers:
Piec menniczy, u góry napis: VINCIT FRAUDEM ,
w odcinku data: 1771

Mennica: Warszawa

Literatura:
Plage 473
Tyszkiewicz 18 ( w przeciwieństwie do mniejszych nominałów,
Tyszkiewicz nie rozróżnia w wycenie starych i nowych odbitek póltalarów i talarów )
Berezowski 386 - 50zł ( wycena dla starych odbitek )
20.Aukcja WCN 563 ( ten sam egzemplarz ) cena uzyskana 4450zł + 10%
H.Czapski 3130 R4 ( lecz tam egzemplarz poprawnej wagi - 10,18g )

Stan: 2
Czytelne najbardziej wypukłe szczegóły, połysk w tle i lekko matowy rysunek, w zagłębieniach złocista patyna. W tle ślady czyszczenia stempla w formie drobnych wypukłych rysek.


Wydanie w roku 1771 prób w czystym srebrze było związane z planami przeciwdziałania pruskiej akcji fałszowania polskich monet. Planowano całkowitą zmianę rysunków na monetach i bicie nawet drobnych nominałów z czystego srebra. Zaprojektowano monety z różnymi wyobrażeniami i z łacińskimi hasłami na rewersach. Napis na półtalarze VINCIT FRAUDEM można przetłumaczyć jako DEMASKUJE OSZUSTWO. Projekt nie został zrealizowany, pozostały jednak po nim piękne monety próbne. Były one sprzedawane na takich samych zasadach jak medale i wybijane oryginalnymi stemplami w miarę potrzeb po roku 1771 - w wieku XVIII oraz XIX. Późniejsze odbitki charakteryzują się śladami korozji i czyszczenia stempli oraz drobnymi wykruszeniami. Na ogół są one cięższe od najstarszych odbitek wykonanych w roku 1771. Właśnie wagę monet traktuje się jako główną cechę odróżniającą odbitki "stare" od "nowych". Pewniejsze jednak wydaje się rozróżnianie odbitek wcześniejszych od późniejszych na podstawie zmian zachodzących na stemplu - wykruszeń, śladów czyszczenia, pęknięć i zmian korozyjnych. Nie ulega wątpliwości, że wybijanie tych monet po roku 1771 nie było działaniem jednorazowym. Można rozróżnić odbitki najstarsze, nieco późniejsze, jeszcze późniejsze i bardzo późne. Tak więc granica między odbitkami "oryginalnymi" a "nowymi" jest raczej płynna. Nie zmienia to faktu, że monety lżejsze, o prawidłowej wadze półtalara (dla czystego srebra waga ta wynosi nieco ponad 10g) są najwyżej cenione i powszechnie uważane za pochodzące z roku 1771. Wykonywanie późniejszych odbitek na grubszych krążkach można tłumaczyć tym, że na grubym krążku przy głębokim reliefie łatwiej jest uzyskać ładną odbitkę. Cienki krążek sprzyja niedobiciom w miejscu, gdzie moneta jest najgrubsza. Późniejsze odbitki były wykonywane w celach komercyjnych i dlatego najważniejsze było uzyskanie możliwie najpiękniejszego wyglądu. Nie było natomiast potrzebne zachowywanie właściwej dla danego nominału stopy menniczej. Jak dotąd nie zostało jednak dowiedzione, że wszystkie lekkie odbitki są najstarsze. Oferowany egzemplarz na pewno nie należy do najstarszych odbitek. Znane są egzemplarze równie wysokiej wagi, lecz z mniejszymi śladami czyszczenia stempli. Wszystkie odbitki półtalarów są jednak bardzo rzadkimi i pięknymi monetami. Wybito ich niewiele. Sądząc z liczby spotykanych obecnie egzemplarzy wykonano chyba mniej niż 1000 odbitek półtalarów. Moneta niewątpliwie godna włączenia do zbioru.

RR